Świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy

Napisane przez | 12:33 2 komentarze


Dziś o chęci do wyciskania soku z owoców. Nie robię tego często, ale w chwili wolnego czasu z dziką rozkoszą raczę się tym trunkiem. Sok pomarańczowy jest moim ulubionym. Stąd kilka faktów o nim.

Sok w liczbach

Fajnie, żebyście wiedzieli o wartościach odżywczych dla 100 ml soku z pomarańczy
 • wartość energetyczna: 45 kcal
 • węglowodany: 10,4 g
 • białko: 0,7 g
 • tłuszcze: 0,2 g
 • cholesterol: 0,0 mg
 • sód: 1,00 mg
 • błonnik: 0,2 g
 • indeks glikemiczny: 45
Sok pomarańczowy szkodliwy jak cola?

Szukając u Wujka Google informacji na temat soku z pomarańczy, często wyskakiwały mi informacje o tym, że sok wcale nie jest zdrowy i powinno się go omijać... 
Z zaciekawieniem czytałem teksty, które poczynili dziennikarze i witki mi opadały. Jak się okazuje, sok pomarańczowy - ale kupiony w sklepie - jest stawiany na równi z colą. Nikt raczej Ameryki nie odkrył, wysuwając wnioski o tym, że dzisiejsze produkty są przetworzone, a ich wartość odżywcza jest znikoma. 
"Sok (i to nie tylko ten pomarańczowy) nie jest tak wartościowy jak sam owoc. Dodatkowo, niektórzy producenci dodają do niego sporo cukru (warto szukać takiej informacji na kartonie czy butelce), co czyni go bardziej kalorycznym i wzmaga uzależnienie u dzieci od słodyczy."
Takich oto ciekawych informacji dowiaduję się z mediów. Wzruszające. Teraz już z pewnością będę wiedział, że kupny sok to nie to samo, co owoc.

Niemniej, ja nakłaniam Was do tego, żeby wyciskać soki, pić je często, a najlepiej regularnie. Pozbądź się kaca 
A poza tym wszystkim, sok z cytrusów (cytryna, pomarańcza, limonka) jest dobrym sposobem na pozbycie się kaca. Wówczas dochodzi do reakcji chemicznego kwasu z alkoholem, który spowoduje powstanie estru i w związku z tym zmniejszamy prawdopodobieństwa występowania kaca po imprezie. 
Pomyślicie, że są to brednie, ale sam próbowałem. Moja dobra znajoma na każdą imprezę przynosi sok cytrynowy w żółtej butelce. Dodajemy go zawsze do drinków i dzięki temu intensywność kaca jest mniejsza, albo po prostu go nie ma.Student też potrafi gotować

Nowszy post Starszy post Strona główna

2 komentarze:

 1. Zawsze mam w domu pomarańcze i mogą leżeć i leżeć, natomiast jak ktoś wyciśnie z nich wreszcie sok, to nudne owoce zamieniają się w największy rarytas, o który biją się wszyscy domownicy :)

  OdpowiedzUsuń